Żywa lekcja historii – Powstanie Styczniowe

Żywa lekcja historii – Powstanie Styczniowe

W dniu 25 marca br. gościliśmy w naszej szkole🏫 sympatyków historii z grupy Rekonstrukto. Aktorzy👨🧑 umundurowani i uzbrojeni na wzór powstańców styczniowych barwnie opowiadali🎙 o dramatycznych wydarzeniach z historii Polski🇵🇱 związanych z utratą niepodległości w XVIII wieku, zaborami i próbami odzyskania wolności podejmowanymi w XIX w.

W tym roku przypada 161. rocznica wybuchu💥 Powstania Styczniowego. Był to najdłuższy zryw niepodległościowy, w którym stoczono ponad 1200 bitew i potyczek! Pomimo porażki, jaką ponieśli powstańcy i okrutnych represji ze strony zaborców, nasi przodkowie nie wyrzekli się polskiej kultury, tradycji i języka. To dzięki takim mężnym i szlachetnym Polakom👨, po 123 latach niewoli Polska🇵🇱 odzyskała upragnioną wolność👏.

W pokazie czynny udział wzięli uczniowie👨‍🎓👩‍🎓. Mogli np. przywdziać mundur kosyniera i zaprezentować swoje umiejętności we władaniu bronią🔫, wcielić się w rolę Tadeusza Kościuszki🧔 i dowodzić żołnierzami. Uczniowie👩‍🎓👨‍🎓 sprawdzili ciężar szabli⚔, zasięg kosy i wzięli udział w musztrze dla strzelców. Ta niecodzienna lekcja historii na pewno na długo pozostanie w pamięci🧠 uczestników.

Skip to content